« Prosinac 2017 »

Osnovni CAP (Child Assault Prevention) program
Autor: Administrator , 6. 12. 2017.

Po drugi puta u našoj školi je proveden osnovni CAP (Child Assault Prevention) program, najcjelovitiji i najučinkovitiji međunarodni preventivni program protiv zlostavljanja djece. Proveli smo ga uz podršku Udruge roditelja Korak po korak, koja je još 1999. godine uspostavila suradnju s ICAP-om (The International Center for Assault Prevention) i omogućila provođenje programa u Hrvatskoj. Program je odobren je od strane MZOS-a i AZOO 2009. godine.  Provedba je uključivala predavanje i podjelu edukativnih materijala roditeljima učenika drugih razreda 14.11., te radionice za učenike drugih razreda matične i područnih škola 21.11. Učenici su bili podijeljeni u dvije skupine i u svakoj skupini su tri educirana CAP pomagača vodili radionicu. Radionice su se sastojale od tri igrokaza koji prikazuju sprječavanje napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe. Nakon radionice su održani individualni razgovori sa svakim učenikom. Dok su čekali prijevoz, učenici su izrađivali radove vezane uz CAP program. Program je evaluiran anketnim upitnicima koje su ispunili roditelji, učenici i učitelji. Roditelji su predavanje ocijenili ocjenom 4.77., a učenici su naveli da su se osjećali dobro na satu, da su puno naučili i da im se radionica jako svidjela.

Valetina Uzelac