Što je produženi boravak?

Produženi je boravak poseban oblik odgojno-obrazovnog rada koji se organizira za učenike osnovne škole izvan redovite nastave. Cilj produženog boravka je osigurati sigurno i poticajno okruženje za učenike nakon završetka nastave, omogućiti im dodatne aktivnosti te pružiti podršku u učenju i razvoju.

Produženi boravak u Osnovnoj školi Garešnica:

U Osnovnoj školi Garešnica, produženi je boravak s radom započeo u školskoj godini 2023./2024. Tada su u produženi boravak upisani učenici 1. i 2. razreda. U školskoj godini 2024./2025., produženi će boravak pohađati učenici 1., 2. i 3. razreda.
Osnovna škola Garešnica produženi je boravak pokrenula uz potporu Grada Garešnice koji sufinancira program produženog boravka.

Radno vrijeme:

Produženi boravak radi od 12:15 do 17:15 sati.

Struktura nastave:

Nastava u produženom boravku strukturirana je od slobodnog vremena, učenja i organiziranog vremena.

1. Slobodno vrijeme

Tijekom slobodnog vremena, učenicima je omogućeno da samostalno odaberu aktivnosti prema vlastitim interesima. Učiteljica ne nameće izbore, nego potiče učenike da formiraju interesne skupine. Aktivnosti koje učenici mogu odabrati uključuju:
• igranje igračkama
• društvene igre
• crtanje i bojenje
• slušanje dječjih pjesama
• ples
• razgovor
• odlazak na igralište ili u šetnju
• igre u parku

2. Učenje

Tijekom učenja, učenici pišu domaću zadaću te ponavljaju i uvježbavaju naučene nastavne sadržaje. Učenici uče samostalno i uz pomoć učiteljice. Ovoj je sastavnici produženog boravka cilj osposobiti učenike za samostalno učenje te preuzimanje odgovornosti za svoje obaveze.

3. Organizirano vrijeme

Organizirano se vrijeme od slobodnog vremena razlikuje po tome što tijekom organiziranog vremena učiteljica organizira aktivnosti za učenike. U organiziranom vremenu, učenici sudjeluju u raznim radionicama i aktivnostima:
• radionice (likovne, literarne, matematičke, prirodoslovne…)
• obilježavanje važnih datuma
• proslava rođendana
• sportske igre
• čitanje priča i pjesama
• crtanje i slikanje
• pjevanje i ples
• gluma i predstave
• gledanje animiranih filmova
• slušanje glazbe
Produženi boravak pruža učenicima visokokvalitetnu i poticajnu sredinu koja potiče njihov osobni i društveni razvoj kroz igru, učenje i kreativnost.

Pravilnik o organizaciji i provedbi produženoga boravka u osnovnoj školi: