« Kolovoz 2017 »

Ukupno: 120082
E-referentna građa

E-REFERENTNA ili PRIRUČNA GRAĐA su online enciklopedije, rječnici, leksikoni (i sl.) na internetu. Referentna građa donosi osnovne informacije i tumačenja pojmova neke struke ili znanosti u abecedenom poretku. U pravilu se ne iznosi iz knjižnice pa ovdje možete pristupiti sljedećim izvorima za potrebe istraživanja, učenja ili pisanja školskih radova.

ENCIKLOPEDIJE

Hrvatska enciklopedija - temelji se na knjižnom (tiskanom) izdanju koje je objavljeno u 11 svezaka od 1999. do 2009. godine, na ukupno 9272 stranice velikog enciklopedijskog formata. Opća je enciklopedija jer sažima i usustavljuje ukupno znanje, a nacionalna je ne samo po nazivu i jeziku kojim je napisana nego i po tome što potpunije i opsežnije od drugih svjetskih općih enciklopedija predočuje činjenice o Hrvatskoj, njezino naslijeđe i dostignuća, povijest i suvremenost.

Proleksis enciklopedija - prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju.

Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža

Encyclopedia Britannica Online - (na engleskom jeziku)

LEKSIKONI

Hrvatski obiteljski leksikon - univerzalan je tip leksikografskoga djela namijenjena najširem krugu korisnika. Iz nepregledne količine znanja i informacija izdvaja i obrađuje ono što najviše odgovara potrebama modernoga čovjeka.

Hrvatski biografski leksikon - opsežno je i cjelovito biografsko i bibliografsko leksikografsko izdanje. Sadržava iscrpne životopise Hrvata koji su ostavili znatan trag u svojoj zemlji i svijetu, životopise pripadnika drugih naroda koji su sudjelovali u javnom životu hrvatskih zemalja, opis okolnosti u kojima su stvarali te očitovanja o njihovu djelu.

Filmski leksikon - vješto je napisan pojmovnik i osobnik svijeta filma. Nastao je u duhu Filmske enciklopedije, u odnosu na koju je obogaćen obradom pojedinačnih filmskih djela.

PRAVOPIS

Hrvatski pravopis - izdanje Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

RJEČNICI

Hrvatski jezični portal - zajednički projekt Novog Libera i Srca. Većini riječi u bazi pridodani su izvedeni oblici, tj. gramatička razrada.

JEDNOJEZIČNI RJEČNICI

Dictionary.com - engleski jezik

Duden - njemački jezik

VIŠEJEZIČNI RJEČNICI

EU-dict - European dictionary je skup više online rječnika za jezike koji se većinom govore u Europi.

Logos dictionary - zastupljena 22 jezika, citati, online knjižnica, te dječja knjižnica u kojoj su dostupne priče popraćene audio zapisom.

INFORMATIČKI RJEČNIK

Megabajt - besplatni online informatički rječnik na hrvatskom jeziku.

ATLASI

Google Maps

World Atlas and World Maps - karte, zastave, podaci o zemljama, populacija itd.

KORISNI PRIRUČNICI

Sigurnije na internetu - vodič za računalne laike koji pomaže prepoznati opasnosti i aktivno se zaštititi.

„Netiquette“ - Kako se „ponašati“ u „novom“, virtualnom svijetu? Koja su pravila lijepog on-line ponašanja?

"Kako uspješno učiti" - Priručnik za djecu i mlade

"Mali savjeti za uspješno učenje" - knjižica s uputama za učenje, za učenike i roditelje.

Priručnik za mlade o nenasilju i toleranciji - Priručnik s popisima tekstova i radionica.  Teme su komunikacija, tolerancija, emocija (dobri i loši načini ljutnje i sl.)