eLektire i e-referentna građa

eLektire

Za pristup sadržaju morate se prijaviti svojim AAI@Edu.HR elektroničkim identitetom, kojega ste dobili u svojoj školi ili ustanovi. Prijaviti se možete na sljedećoj poveznici:

E-REFERENTNA ili PRIRUČNA GRAĐA su online enciklopedije, rječnici, leksikoni (i sl.) na internetu. Referentna građa donosi osnovne informacije i tumačenja pojmova neke struke ili znanosti u abecedenom poretku. U pravilu se ne iznosi iz knjižnice pa ovdje možete pristupiti sljedećim izvorima za potrebe istraživanja, učenja ili pisanja školskih radova.

Sva mrežna izdanja Leksikografskog zavoda "Miroslav Krleža" možete pronaći na ovoj poveznici:

PRAVOPIS

Hrvatski pravopis - izdanje Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

GRAMATIKA

Hrvatska školska gramatika -  izdanje Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

RJEČNICI

Hrvatski jezični portal - zajednički projekt Novog Libera i Srca. Većini riječi u bazi pridodani su izvedeni oblici, tj. gramatička razrada.

IGRE

HRVATSKI U ŠKOLI  - igre i vježbe Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

ENCIKLOPEDIJE

Hrvatska enciklopedija - temelji se na knjižnom (tiskanom) izdanju koje je objavljeno u 11 svezaka od 1999. do 2009. godine, na ukupno 9272 stranice velikog enciklopedijskog formata. Opća je enciklopedija jer sažima i usustavljuje ukupno znanje, a nacionalna je ne samo po nazivu i jeziku kojim je napisana nego i po tome što potpunije i opsežnije od drugih svjetskih općih enciklopedija predočuje činjenice o Hrvatskoj, njezino naslijeđe i dostignuća, povijest i suvremenost.

Proleksis enciklopedija - prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju.

Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža

Encyclopedia Britannica Online - (na engleskom jeziku)

LEKSIKONI

Hrvatski obiteljski leksikon - univerzalan je tip leksikografskoga djela namijenjena najširem krugu korisnika. Iz nepregledne količine znanja i informacija izdvaja i obrađuje ono što najviše odgovara potrebama modernoga čovjeka.

Hrvatski biografski leksikon - opsežno je i cjelovito biografsko i bibliografsko leksikografsko izdanje. Sadržava iscrpne životopise Hrvata koji su ostavili znatan trag u svojoj zemlji i svijetu, životopise pripadnika drugih naroda koji su sudjelovali u javnom životu hrvatskih zemalja, opis okolnosti u kojima su stvarali te očitovanja o njihovu djelu.

Filmski leksikon - vješto je napisan pojmovnik i osobnik svijeta filma. Nastao je u duhu Filmske enciklopedije, u odnosu na koju je obogaćen obradom pojedinačnih filmskih djela.

ATLASI

Google Maps

World Atlas and World Maps - karte, zastave, podaci o zemljama, populacija itd.

...

JEDNOJEZIČNI RJEČNICI

Dictionary.com - engleski jezik

Duden - njemački jezik

VIŠEJEZIČNI RJEČNICI

EU-dict - European dictionary je skup više online rječnika za jezike koji se većinom govore u Europi.

Logos dictionary - zastupljena 22 jezika, citati, online knjižnica, te dječja knjižnica u kojoj su dostupne priče popraćene audio zapisom.

INFORMATIČKI RJEČNIK

Megabajt - besplatni online informatički rječnik na hrvatskom jeziku.

KORISNI PRIRUČNICI

Sigurnije na internetu - vodič za računalne laike koji pomaže prepoznati opasnosti i aktivno se zaštititi.

„Netiquette“ - Kako se „ponašati“ u „novom“, virtualnom svijetu? Koja su pravila lijepog on-line ponašanja?

"Kako uspješno učiti" - Priručnik za djecu i mlade

"Mali savjeti za uspješno učenje" - knjižica s uputama za učenje, za učenike i roditelje.

Priručnik za mlade o nenasilju i toleranciji - Priručnik s popisima tekstova i radionica.  Teme su komunikacija, tolerancija, emocija (dobri i loši načini ljutnje i sl.)

« Srpanj 2017 »