Naša mala knjižnica

Autor: Draženka Bajan, Administrator , 1. 7. 2020.

Tijekom školske godine 2019./20 učenici 1. a i 1. b zajedno sa svojim razrednim učiteljicama Draženkom Bajan i Rankom Mamić te školskom knjižničarkom Margaretom Cvitanović sudjelovali su u međunarodnom projektu „Naša mala knjižnica“.

„Naša mala knjižnica“ je projekt Ibis grafike kojemu je svrha poticanje ranog čitanja. Tijekom projekta učenici su na dodatnoj i u redovnoj nastavi upoznali šest  vrhunskih književnih djela stranih i naših autora koja prate ilustracije izrađene prema najvišim umjetničkim standardima, a to su  : (opširnije)

Silvija Šesto, Vanda Čižmek : Uhvati mi plavog medu  (priča o dječaku Svemiru koji je na poklon dobio igračku, plišanog medu , ali ga nije smio izvaditi iz celofana da se ne zapraši) ,

Tamara Bakran, Margareta Peršić : Ruša je slutila (Ruša je slutila priča je o maloj znatiželjnoj i maštovitoj djevojčici, koja jednog dana, zajedno sa svojom letećom kućicom, hrabro kreće u pustolovinu ) ,

Julija Donaldson, AxelScheffler : Ružna petorka i Drumski štakor ( Drumski štakor duhovita je i zabavna priča o pohlepnom štakoru koji je svakog dana jahao šumskim putem i uzimao sve što poželi, a Ružna petorka originalna je i komična priča koja na zabavan način slavi petoricu “neprivlačnih” stvorenja, naglašavajući poruke tolerancije i uvažavanje različitosti među svim živim bićima) i

Julija Donaldson, Helen Oxenbury : Divovsko skakutalo ( priča o maloj žabi koja je uplašila i puno veće životinje od sebe) .

Davorka Semenić Premec : Vera među knjigama ( na zabavan i duhovit način govori o djevojčici koja je prvi put došla u posjet knjižnici)

Nakon svake pročitane knjige učenici su imali neki kreativni zadatak koji su uspješno napravili. Tako su nakon pročitane knjige Uhvati mi plavog medu sami  šivali plavog medu od pliša , nakon knjige Ruša je slutila  izrađivali su neobičnu kućicu, oblikovali su i straničnike u obliku žabe iz Divovskog skakutala te iz plastelina oblikovali životinje i krajolik u kojem   obitavaju životinje  iz Ružne petorke, a osmislili su i potjernicu za drumskog štakora iz istoimene knjige. Nakon pročitane knjige Vera među knjigama učenici su trebali nacrtati kako zamišljaju da izgleda dječja knjižnica.

Učenica Mia Tokić nagrađena je posebnom nagradom za izradu i prezentaciju neobične kućice prema slikovnici Ruša je slutila. Na kraju našeg projekta svi učenici koji su sudjelovali u projektu dobili su priznanja i nagrade za svoj trud jer čitanje se uvijek isplati, zar ne ?

Učiteljica Draženka Bajan

« Travanj 2024 »